Dvaro g. 54, Pakėvio k., Kelmės r. 

   +370 610 31315        agro.dvaras@gmail.com

Pakėvio dvaras

Dvaras pokyliams ir šventėms

Pakėvio dvaras - pokyliams, vestuvėms, šventėms

8 km į šiaurės vakarus nuo Kelmės, Vaiguvos seniūnijoje, Pakėvio kaime, yra Pakėvio dvaras.

Pakėvio dvaras žinomas nuo XVII a. 1685 metais dvaras paminėtas Beržėnų valsčiaus aktuose. XIX a. Pakėvį išgarsino čia gimęs etnografas, tautosakininkas, literatūros istorikas Liudvikas Adomas Jucevičius (1813-1846), kuris pasirašinėjo Liudwik z Pokiewia slapyvardžiu.

Dvaras išsidėstęs Pakėvio kaimo rytinėje dalyje. Jis įsikūręs aukštumoje, kurią supa iškasti tvenkiniai.

Pakėvio dvaras žinomas nuo XVII a. 1685 m. jis paminėtas Beržėnų valsčiaus aktuose. Žinoma, kad šiame dvare gimė rašytojas ir tautotyrininkas Liudvikas Adomas Jucevičius (1813–1846). Tarybiniais metais dvaro pastatai buvo naudojami kolūkio reikmėms, rūmuose veikė mokykla.

Dvaro teritorija užima apie 40 ha plotą. Jo pastatai – centriniai rūmai, svirnas, ūkinis sandėlis ir arklidė – čia iškilo apie 1900 m. Rūmai buvę netaisyklingos T raidės formos plano. Juos sudarė dvi, kaip manoma, ne vienu metu statytos dalys: šiaurės vakarų karkasinė dalis kiek anksčiau, o prie jos vėliau prijungta mūrinė dalis.

2009 m. dvaras įsigytas iš buvusio savininko p. Naikausko. UAB „Pakėvio dvaras“ parengė Pakėvio dvaro gyvenamojo namo (buvusių dvaro rūmų) ir pagalbinių pastatų rekonstrukcijos ir pritaikymo turizmui techninį projektą. Ant išlikusių pamatų, remiantis ikonografine medžiaga, numatyta atkurti buvusią medinę šiaurės vakarų rūmų pastato dalį. Konsultuojantis su paveldosaugininkais sukurtas vientisas ir apgalvotas projektas. Taip pat suplanuota rekonstruoti buvusią arklidę, iš kurios telikę lauko akmenų mūro pamatai ir svirną.

2011 m., prieš darbų pradžią, dvaro teritorijoje buvo atlikti žvalgomieji archeologiniai tyrimai, surinkti 194 radiniai: kaimiška ir glazūruota keramika, plokštinių koklių fragmentai, fajanso šukės, kaltinės vinys, datuojami XVIII a. pab.–XX a. pr. radiniai perduoti Kelmės krašto muziejui.

2013 metų rugsėjo 7 d. dvaro šeimininkai pakvietė Pakėvio ir Vaiguvos kaimo bendruomenes apsilankyti jau visiškai pasikeitusiame Pakėvio dvare. Puikūs pastatai, sutvarkyta aplinka, nuostabūs peizažai aplink – džiugu, kad dar vienas Lietuvos dvaras atgijo naujam gyvenimui.

Pakėvio dvaras pristatė visuomenei atnaujintą pastatą

Paskutinį vasaros savaitgalį Pakėvio dvaras džiaugėsi sulaukęs per pusantro šimto svečių atnaujinto pastato atidarymo šventėje.


Pakėvio bendruomenės nariai, Vaiguvos seniūnijos gyventojai, svečiai iš kitų miestų bei kaimų gėrėjosi atliktais darbais, išpuoselėta aplinka bei puikiu renginiu, kurio metu skambėjo pramoginės muzikos atlikėjų Rimanto Butos, Vytauto Kosmausko atliekamos dainos. Puikių emocijų pliūpsnį sukėlė Šiauliečių moterų šokių grupės „Lady Dance“ šokiai.


Pakėvio dvaro šeimininkai Elena ir Petras Račkauskai pasveikino susirinkusius svečius, papasakojo dvaro istoriją ir pakvietė lankytis dvare, bendrauti ir bendradarbiauti.


Nuoširdžią padėką dvaro šeimininkai išreiškė architektei Ramunei Bernadišienei už kūrybines idėjas, sumanymus, patarimus rengiant pastato interjerą.


Dėkota uždarosioms akcinėms bendrovėms „Gistata“, „Santechvita“, „Skaitmeninė akis“, architektui Rimantui Dobrovolskiui ir šauniam uždarosios akcinės bendrovės „Račkausko agrotech“ darbuotojų kolektyvui.


Atliktais darbais puoselėjant krašto istorinį ir kultūrinį paveldą pasidžiaugė ir kandidatė į Kelmės rajono meres Dalia Viliūnienė.


„Esame savo krašto mylėtojai ir puoselėtojai, mums svarbu, kad ateities kartos žinotų krašto istoriją, mums svarbu, kad mūsų vaikai ir anūkai suvoktų tikrąsias vertybes bei puoselėtų jas“ – šiais žodžiais savo mintis išreiškė dvaro šeimininkas Petras Račkauskas.

Skelbimai

„Norite gerai praleisti laiką? Atvykite į Pakėvio dvarą, kur šį savaitgalį vyks muzikiniai vakarai!“